2010. április 22., csütörtök

Téboly ez a pályázat

Kedves Nagica!
A levelében felvetett kérdésekre az alábbiakban szeretnék válaszolni. 
 
- A létszám meghatározásánál az alábbi képletet használtuk: X=Y ahol X az egyesület szűk körű (bennfentes) vezetőségének a létszáma,  Y pedig a pályázaton elnyerhető háztartási gépek száma.

 - A fentiekből következik, hogy kötelező a tagság, és bár a cégtáblán szerepel a mozgássérült szó, valójában nem szívesen foglalkozunk a mozgássérültek piszlicsáré ügyeivel

Az okozott kellemetlenségért elnézést kérünk, ennek enyhítése érdekében fogadjon el tőlünk egy lyukas mankógumit. A jövőben is számíthat a segítségünkre.

Üdvözlettel:
T-boy

Vélemények a gépcsere pályázatról

Kedves Listások!
Szeretném megosztani veletek az alábbiakat:
 
Ma párommal együtt ellátogattunk a helyi MEOSZ irodába.
Szereünk volna jelentkezni a gépcsere-pályázatra.
Legnagyobb megdöbbenésünre közölték velünk, hogy egyrészt már két hete betelt a létszám, másrészt pedig náluk kötelező a tagság.
Továbbá azt is a tudomásunkra hozták, hogy  a régi tagokat részesítik előnyben.
 
A következző kérdések merültek fel benünk:
1./  Milyen elv alapján lehet meghatározva a létszám?
 
2./  A helyi szervezet saját hatáskörében eldöntheti, hogy kötelező-e a tagság vagy sem?
       /  ugyanis ha az egyik helyen kötelező a tagság a másikon pedig nem, akkor már nem
          is bészélhetünk egyenlő esélyekről.  /
 
3./  Miért van jelentősége annak, hogy valaki mióta tagja a szervezetnek vagy esetleg nem is tagja?
       / ugyanis a pályázatot nem a MEOSZ írta ki. /
 
A mai napból azt a következtetést vontuk le, hogy nem a szervezet van értünk, hanem mi vagyunk a szervezetért.
Hogy is van ez??!!
Mi a véleményetek erről?
Szép estét mindenkinek!
Üdv: "nagica"

Pályázati tájékoztató

Minisztériumi tájékoztatás.

Felhívjuk figyelmét, hogy a pályázatra magánszemély nem nyújthatja be pályázatát, csak szervezetek, alapítványok és egyesületek.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium 2010. évi Háztartási gép csere pályázatával kapcsolatban tájékoztatom, hogy a minisztérium nem áll kapcsolatban egyetlen célcsoportba tartozó szervezettel, alapítvánnyal, egyesülettel sem.

A helyi önkormányzatnál tudnak tájékoztatást kérni, hogy helyben milyen egyesületek, alapítványok vagy szervezetek foglalkoznak az Önök által kiválasztott célcsoporttal. A helyi szervezetnél kell jelentkezni, mert csak azon keresztül tudnak érvényes pályázatot benyújtani.

A pályázat benyújtására jogosultak köre, a célcsoportok a következők:

Jelen pályázati forrásból támogatást kaphatnak a Magyarországon 2008. január 1. napja előtt bejegyzett az alapszabályukban/alapító okiratukban nevesítetten
-           a nagycsaládosok érdekvédelmét, segítését, támogatását megvalósító,
-           az időskorúak gondozását, segítését és érdekvédelmét megvalósító,
-           a fogyatékossággal élő személyek érdekvédelmét, segítését és    támogatását megvalósító,
-           a regisztrált munkanélküliek érdekvédelmét, segítését és támogatását     megvalósító alapítványok, egyesületek.

Egy szervezet több célcsoportra is benyújthatja pályázatát. De mindegy célcsoportra csak egyszer.

Továbbá ezeken a honlapokon tájékozódhat, hogy milyen érdekvédelmi szervezetei vannak a különböző célcsoportoknak:

www.nonprofit.lap.hu
www.niok.hu
www.nonprofit.hu

További információkat, illetve a pályázati kiírást itt találja:
http://www.kvvm.hu/index.php?pid=9&sid=9&tid=415
Munkanélkülieket Segítő Közhasznú Szervezetek Magyarországi Szövetsége
4025 Debrecen, Vásáry István utca 7. III/2.
(+36-52) 530-867
info@mskszmsz.hu vagy www.nonprofit.hu

Nyugdíjasok országos szervezetei:
http://www.nyosz.hu/tagszervezetek.html

Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium
 

Új klímavédelmi program háztartási gépek cseréjére






Új klímavédelmi program háztartási gépek cseréjére

A Zöld Beruházási Rendszer részeként, a Klímabarát Otthon és az Izzócsere Program után a zöldtárca újabb klímavédelmi programot indít: a Klímabarát Háztartás Program keretében a rászorulók energiafaló hűtő- és mosógépeket cserélhetnek energiatakarékosra - jelentette be Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter kedden. A környezetvédelmi minisztérium az egymilliárd forintos keretösszegű csereakcióval közel 15 ezer korszerű és  energiahatékony háztartási gép beszerzéséhez nyújt gépenként 60-70 ezer forintos támogatást. Ezzel mintegy 2 ezer tonnával csökken a háztartások éves CO2 kibocsátását, ami egy 200 hektáros tölgyerdő éves CO2 megkötésének felel meg, illetve 2600 megawattos csökkenést jelent a lakossági energiaigényben.

Az energiahatékony, új háztartási gépek beszerzése az időskorúakat,
nagycsaládosokat, a fogyatékkal élőket és a regisztrált munkanélkülieket segítő alapítványok és egyesületek pályázhatnak. A program keretében a KvVM háztartásonként és a pályázatot benyújtó szervezetek saját részére székhelyenként 1 darab régi mosógép "A" energiahatékonysági osztályú új mosógépre és/vagy 1 darab régi hűtőgép "A", "A+", "A++" energiahatékonysági  osztályú új hűtőgépre történő lecserélését támogatja.

Egy pályázaton maximálisan bruttó 70 000 Ft támogatás nyújtható A+ és A++
energiacímkével rendelkező hűtőgép  vásárlására, "A" energiaosztályú hűtőgép és mosógép esetén pedig a maximális támogatás összege 60 000 Ft. Mivel a támogatás elsődleges célja a klímavédelem, ezért az új háztartási gépek vásárlása mellett a program kiemelt hangsúlyt fektet a  működőképes, régi háztartási gépek visszagyűjtésére. A pályázatok elbírálása folyamatos,
azokat 2010. október 30-ig vagy a keret kimerüléséig lehet benyújtani.

A magyarországi háztartásokban a nagyháztartási gépek 43,2%-a 8 évnél
idősebb. Amennyiben az összes, kevésbé korszerű készüléket lecserélnék a legkorszerűbb, energiatakarékos készülékekre, akkor elméletileg összesen 1,8 millió tonna CO2 kibocsátás csökkentést lehetne elérni.
A környezetvédelmi cél mellett a gépcsere jelentős megtakarítást is eredményez. A korszerű háztartási gépek 20-50%-kal kevesebb villamos energiát fogyasztanak, mint a régebbi társaik. Egy 1995-ben gyártott kombinált hűtőgép lecserélésekor közel 10.000 Ft-ot lehet évente megtakarítani, de például egy, a '80-as évekből származó hűtő cseréjével több mint 15.000 Ft-ot lehet spórolni minden évben.

A Magyarországon forgalomban lévő hűtő- és mosógépeken az uniós
szabályozásnak megfelelően kötelező elhelyezni az energiacímkét. Az energiacímke A-G-ig osztályozza a készülékeket energiahatékonyságuk szerint.  A "C" energiaosztályú készülékek átlagosan 65%-kal, a "B" energiaosztályúak pedig 30%-kal több áramot fogyasztanak, mint az azonos űrtartalmú és kivitelű "A" osztályú készülékek.

Kerekesszékes közlekedés ma!


Kedves Péter!
Kérdésedre válaszolva: Dél-Pest megyében (ellentétben a megye északi vidékeivel) - Cegléd-Nagykőrös térségében - a VOLÁNBUSZ sajnos (még) nem közlekedtet olyan alacsony padlós buszokat, amelyre kerekesszékkel (vagy EL-GO robogóval) fel lehet gurulni. - Pedig nagyon jó lenne, mert például a ceglédi Gyógyfürdőbe (ami 8 km-re van a város központjától) gyakorlatilag képtelenség annak kijutni kezelésekre, aki nem vezethet gépkocsit. EL-GO robogóval nyáron 1 óra 17 perc az út oda, s ugyanannyi vissza nagy forgalmú országúton,ami nagyon balesetveszélyes...
Általában azokat a buszokat "vezénylik" a térségbe, amelyeket a megye más részein már "kivontak a forgalomból". Tudtommal a ceglédi telephely évtizedek óta nem kapott új buszt.

Egyébként egyik ismerősöm mesélte (de már többektől is hallottam), hogy a Budapest-Monor viszonylatban közlekedő buszokon a buszvezetők állítólag szándékosan megrongálják azokat a berendezéseket (én még nem láttam ilyet), amely lehetővé teszi, hogy kerekesszékkel is fel lehessen jutni a buszra. Hogy igaz-e, nem tudom. - Aztán a hibás szerkezeteket nem javítják meg, hanem kiszerelik a buszokból, s átminősítik a járművet "normál" busszá. Így nincs gond a mozgássérültek speciális szállításával...
Jó lenne valamilyen módon ellenőrizni ezt az állítást. Talán Neked van rá lehetőséged. (Már felvetettem a problémát a megyei egyesület vezetőjének is, de sajnos, "nem harapott rá".)
Ha kedvező tapasztalatom lesz, arról is fogok írni Neked.
Üdvözöllek:
Lajos


Kedves Péter!
Több szállítószolgálat is működik a térségben (kemény pénzekért, és kizárólag munkanapokon 8 és 16 óra között). De gépkocsijaik nem alkalmasak kerekesszékben ülők szállítására. Csak "kiülni képes személyek" szállítását vállalják. Ezért főleg időseket visznek-hoznak, és ebédet szállítanak megrendelésre. (Állítólag rendkívül nagy a leterheltségük... Nagyon nehéz igénybe venni őket. Vidékre, hosszabb távokra nem is vállalnak fuvart. Nekem legalábbis eddig még nem sikerült velük eljutni az évek során sem Budapestre, sem Harkányba... Ismeretségeim révén más megyében működő szállítókat vettem már néha igénybe.)
Cegléden a legtöbb buszmegálló akadálymentes, illetve néhány lapát megfelelő beton felhasználásával (és kellő odafigyeléssel) szerintem könnyen, egyszerűen akadálymentesíthető. Hiszek sík a vidék.
A szerkezetek szándékos  rongálását ellenőrizni én nem tudom. A viszonylatokon közlekedő, dolgozó buszvezetők kötetlen, bizalmas beszélgetései során, "elszólásaiban" hallottam róla.
Üdvözöllek:
Lajos
 

Kedves Lajos!
Köszönöm a tájékoztatást. Szomorúan hallom. És akkor semmilyen közösségi közlekedési eszköz nem áll rendelkezésre??? Szállítószolgálat, A buszok üzemelhetnének vegyesen (igaz ehhez akadálymentes környezet kell).
A rongálás lehet szándékos, de ezt utólag nehéz bizonyítani. Az viszont tény, hogy megfelelő ellenőrzés nélkül a műszaknak, sem a járművezetőnek nem érdeke, hogy egy elromlott eszközt megjavítsanak. Keményen fel kell ellene lépni. Hosszú harcok ezek…
Üdv.: Péter

dr. Oláh Péter Balázs
EMBER Egyesület
titkár
közlekedési szakoktató, tanár-jogász

1071 Bp., Lövölde tér 7. I/7.

Székhely: 1071 Bp., Wesselényi utca 17.
Tel./fax: (06-1) 321-8888
Mobil: (06)-20-520-
3488