2010. július 29., csütörtök

Hegedűs Lajos felajánlása!

Kedves Bármilyen Listatagok!
A felhívás valós, tőlem származik és most ismételten megerősítem, kibővítve a konkrét tudnivalókkal.
 

Szeretettel hívlak és várlak Benneteket, - de gondoskodni fogok, hogy a MEOSZ más felelős vezetői is ott legyenek - egy informális, kötetlen, de terveim szerint nagyon is érdemi találkozóra, annak érdekében, hogy a MEOSZ vezetői és a különböző más fórumokon, felelős véleményeket nyilvánító emberek személyesen is találkozhassanak, beszélgethessenek és egymás
gondolataiból erőt gyűjthessenek.
 

Természetesen erre a találkozóra bárkit - nyilvánvalóan beleértve a Mööeef tagjait is - hiszen számukra már korábban is kinyilvánítottam az együttműködési szándékot - szeretettel várunk és hívunk.
 

A MEOSZ biztosítja a szállás és az ellátás valamennyi költségét és a súlyosan sérült emberek számára a helyszínen 2 fő személyi segítőt, továbbá a saját járművel történő utazás esetén az oda és visszaút számlával igazolt üzemanyag költségének megtérítését, speciális szállítási igény esetén pedig a MEOSZ Támogató Szolgálata által biztosított emelőlapos jármű költségét,
bármely településről oda és vissza.
 

A találkozó tervezett időpontja: 2010. szeptember 27,28,29,30 (hétfő, kedd, szerda, csütörtök) - természetesen aki maradni akar a hétvégére, az lehetséges saját önköltséges áron (1500.- Ft/fő/éjszaka + étkezés). Helyszín: Mozgáskorlátozottak Somogy Megyei Egyesülete "Napsugár" Képzési és Szabadidő Központ, Igal, Hegyi utca 7.
A helyszín akadálymentes, elektromos és mechanikus kerekesszékkel is használható.
 

A szálláshelyen összesen 20 fő helyzehető el két ágyas szobákban, de ha esetleg ennél nagyobb létszámú a jelentkezők száma, akkor az akadálymentes szállásra nem szorulók számára közelben további szálláshelyeket fogunk bérelni - a költségterv 30 fő ellátásáig biztosít MEOSZ forrást, ennál nagyobb létszámú jelentkező esetén némi térítést kell fizetni.
 

Az én előzetes program elképzelésem a következő:
Hétfő: a megérkezés napja, este egy közös vacsora, majd egy pohár bor, vagy más mellett, kötetlen beszélgetés, ismerkedés.

Kedd
: tájékoztató a MEOSZ-ról (története, szervezet felépítése, működés) kb. 1 óra, de kérdés, vagy igény esetén ennél hosszabb is lehet.
           beszélgetés a legfontosabb közös teendőkről, vélemények, ötletek, javaslatok
           az együttműködés, a közös gondolkodás és cselekvés formáinak megbeszélése
           estére, ha kedve lesz a csapatnak egy találkozót tervezek
 

Kaposváron (25 km) a Mozgáskorlátozottak Somogy Megyei Egyesülete Napsugár
Integrál Szociális Intézmény
(NISZI) Lakóotthon és Átmeneti Otthon lakóival - mintnyájan súlyosan sérült, kerekesszékes fiatalok - egy kis beszélgetéssel bulizással, az intézmény életének megismerésével - itt lenne a vacsora is, együtt a lakókkal.
 

Szerda: ha igény van rá, akkor a Napsugár Gyógypedagógiai és Korai Fejlesztő Központ gyermekintézmény, illetve a Mozgáskorlátozottak Somogy Megyei Egyesülete bemutatása Kaposváron, vagy beszélgetések, ismerkedés, barátkozás Igalban.
Ha igény van rá, akkor az előző napi megbeszélések folytatása, illetve fürdés az Igali gyógyfürdőben, amely alapvetően akadálymentes, - talán addigra kész lesz már a medence beemelő is.
 

Csütörtök: hazautazás, illetve aki maradni akar, annak egyéni programokhoz is tudunk segítséget nyújtani a környék megismeréséhez, meglátogatásához: Kaposvár, Szenna, Balaton, stb.
 

Nagyon nagyon szeretném, ha a jelenlegi Hyde park, illetve a korábbi lista rendszeres levelezői mindenképpen elfogadnák a meghívást (Győző, Mazsi, Marcsi, Láng Attila - és mások) mert akkor talán sok indulatot fel tudnánk oldani - vagy hogy újabbak keletkezhessenek (ez volt a vicc).
 

A jelentkezéseket és a szervezést közvetlenül én szeretném kézben tartani, ezért kérem, hogy a meoszelnok@t-online.hu email címre írjatok - ha van különleges igény, akkor azt is. Természetesen, ha a lajos.hegedus@meoszinfo
email címre jön, az is megfelelő.
 

Szeretettel, bartátsággal várom a jelzéseiteket: Hegedüs lajos (az igazi)

2010. június 30., szerda

Normakontroll menetrend


Kedves Mindnyájan!
Bizonyára elsikkadt a sok különböző "forradalom" közepette hogy mik a teendők, és mit kell tenni a Normakontroll megvalósítása érdekében.
 
1. létszámbővítés. Erről többször is írtam, és több feladatot is tartalmaz.
  a) a fórumunkra, levelező listánkra lehet kültagokat keresni, itt korlátlan számú tagunk lehet.
  b) Egyesületi tagnak maximum 25 főig lehet keresni tagokat, akik lehetőleg mobilisak is legyenek, mert a feladatok ezt kívánják.
   c) Lehet helyi alapszervezetekben is gondolkodni, ilyen esetben a helyi alapszervezet vezetője  képviseli a tagjait. ( kisebbségi vélemény esetén gondoskodni kell hogy valamilyen módon az is eljusson az egyesülethez pl email)
Helyi alapszervezet lehet önálló egyesület is amely hasonló modon képviseli magát és  tagságát.
 
2. Az esélyegyenlőség új fogalmának kidolgozása.
Ez nagyon fontos dokumentum, amely arra hivatott hogy ki tudjon minden esélyegyenlóségi anomáliát küszöbölni. Úgy kell megfogalmazni hogy azzal soha ne legyen mód ellenünk törvénykezni majd. Alkotmányos és emberi jogaink csorbíthatatlanságát kell kimondja és taxative fel kell sorolni ezeket pl egészséghez való jog, ezen belül az az ellátás ami bármilyen életminőség javulást eredményez alkotmányos és ember jogaik alapján nem tagadható meg tőlünk.

Ezek részletes kifejtése kell úgy hogy abban még egy kötőjel is buktató lehet. Ez folyamatos munka, mert az élet mindig új helyzeteket produkál, és ezeket mind folyamatosan bele kell illeszteni, és negyed évente nyilvánosságra kell hozzuk.

3. Az esélyegyenlőségi záradék a törvények felkészítése a Normakontrollra. Ezt szintén önmagában is érdemes forszírozni, ezt lehet a médiákban terjeszteni, valószínüleg megkérdezünk majd hozzáértőket, hogy erről lehet-e Népszavazási kezdeményezést indítani. ( itt jegyzem meg azt az önös érdeket halkan, amiért a civil mozgalom hasznos lehet számunkra, nagy gyakorlatuk van az ilyen kezdeményezésekben, és szélesebb rétegeket tudnának elérni, míg mi eléggé hátrányos helyzetben vagyunk ilyen téren is adottságainknál fogva.)
Ehhez jó volna egy kisebb kb 3-4 főből álló koordináló csapat.

4 .Ezután kezdhetjük majd a Normakontrollt követelni az ENSZ egyezmény alapján.

5. Mindezzel párhuzamosan jó lenne ha a helyi közösségekben minnél több mozgi tudna vállalni poziciót, pl a most következő önkormányzati választásokon.Mivel nagyobb az esély ha valamilyen "párt" is  támogat, ezért mindenkire rá van bízva ki támogatja indulását, csak a Normakontroll elfogadása az egyetlen kivánatos feltétel. Jó lenne ha minél több "pártot" elérnénk a normakontrollal, hogy a támogatottságunk is növekedjen, illetve a Normakontroll támogatottsága.

5. Meg kell keresni az összes egyesületet amely céljaiban valahogyan kapcsolódhat az Esélyegyenlőségi Normakontrollhoz, és vagy beléptetni hozzánk , vagy valamilyen együttműködési vagy szövetségi megállapodást kötni Normakontroll ügyben.

6. Az Esélyegyenlőségi Normakontroll Szövetségének létrehozása, és tevékenységének koordinálása.  Erre is külön csapat kell, a szövetség rendszeresen ülésezzen pl. havonta, és saját programot alkot a Normakontroll bevezetéséhez. Ehhez minden segítséget megadunk.

7. Támogatókat, és anyagi erőforrásokat kell feltárnunk hogy afféle kampányszerű módszerrel elérjük az Esélyegyenlőségi Normakontroll bevezetését.

8. Támogatói forrásból Esélyegyenlőségi Normakontrollért díjat hozunk létre, amellyel azokat tüntetünk ki akik a legtöbbet tették a Normakontrollért. Ennek az ügynek is kell egy gazda, aki a motorja lesz.

9. Médialehetőségek felkutatása a Normakontroll propagálásához (médiafelelős)

Ezek csak a normakonroll ügyében a fő tennivalók, amelyek esetleg tovább lehet osztani, ha s feladat ezt megkívánja.

Győző
 

2010. május 31., hétfő

A MÖÖÉÉF bejegyzett szervezet lett


Kedves tagok és leendő tagok!
Örömmel újságolom mindenkinek, hogy megérkezett a Bírósági végzés egyesületünk megalakulásáról, illetve nyilvántartásba vételéről.

A végzésben egyidejüleg közhasznú szervezetté minősítették egyesületünket.
 
A végzés beszkennelve itt látható.
 
Köszönet azoknak akik kitartásukkal, elkötelezettségükkel, és tenni akarásukkal hozzájárultak az első lépcsőfok, akadály leküzdéséhez.
Most akkor jöhet a többi, határ a csillagos ég. :)

Győző

2010. május 19., szerda

Dr. Derera úr is magyaráz

* megjegyzés: nagyon tetszik, ahogy a MEOSZ részéről Dr. Derera Mihály úr is megpróbálja megmagyarázni, miért nem volt az idei Esélyegyenlőségi nap "nagy durranás" - de felvetődik bennem a kérdés, ha már előre tudta a MEOSZ, hogy idén nem nem tud Esélynapot szervezni, miért nem vette fel időben a kapcsolatot azokkal, akik tudtak szervezni?
Azt mondja - "ne keressük a hibást" - ha valamit nem akarunk felvállalni, ez nagyon megfelelő sablonszöveg - igazi politikus duma. :)
A választ mindenki megfejtheti maga!


„Az Európai Bizottság szervezésében május 8-án délelőtt tíz és este hat óra között tartották meg a Millenárison az Esélyegyenlőség Napja Fesztivált.

Az eseményt az Esélyegyenlőség nagykövetei, Lang Györgyi és Hajós András nyitották meg. Volt Animal Cannibals koncert, Freestyle break és hip-hop bemutató, fellépett László Boldizsár , Molnár Ferenc Caramel, Póka Angéla, Szűcs Gabi, a Szakcsi Gipsy Jazz Band, a Budapest Klezmer Band és még sokan mások. Volt élő könyvtár, megismerkedhettünk az Esélyegyenlőségi Hivatal érdekes eseteivel, nézhettünk különleges fotókat.

Jó volt. Csupán az hiányzott, hogy a szervezők valahogy nem tudták megnyerni a nagy fogyatékos szervezeteket. Így aztán például a MEOSZ korábbi 4-5000 főt megmozgató rendezvényeihez képest csekélyke, úgy 2-300 főre tehető közönség élvezhette a nem kis anyagi ráfordítással megrendezett színvonalas programot.

Ne keressük, ki a hibás mindezért. Mindenki veszített valamit.

Mint tudjuk, a MEOSZ-nak az idén egy forintja sem volt országos rendezvényének megtartására. Milyen jó is lenne, ha a jó szándék mellett a társadalmi támogatottság és a pénz találkozna.

Akkor lehetne igazán nagy durranás egy ilyen, ragyogó művészeket és érdekes témákat felvonultató rendezvény.”

Dr Derera Mihály

Forrás: www.meosz.hu


2010. május 18., kedd

Van aki csinálja, van aki megmagyarázza...

Sziasztok!
Én ott voltam a Millenárison az Esélynapon. Persze ez nem összekeverendő a megszokott és sajnos immár megszüntetett rendezvénnyel. Sokan voltak mozgi látogatok, találkoztam én is pár régi ismerőssel, de valóban az a létszám és az a varázs eltűnt amiket a rendszeres esélynapok adtak a résztvevőknek. Voltak sátrak ahol különböző civil szervezetek képviseltették magukat, de érdekes módon a meosz nem volt ott :(  Sajnáltam nagyon, mert a regionális esély napok ezt senki számára nem fogják pótolni. Gondolom ennek a rendezvénynek is nagy költsége volt, amire EU-s támogatást lehetett pályázni. Talán a MEOSZ is érhetett volna ennyit, ha időben elkezdi.
Üdv.: Györgyi


Kedves Györgyi és a többiek!
A millenáris szervezte Esélyegyenlőségi napra nem hívták a MEOSZ-t - ezért nem voltunk ott sátorral. A saját Esélyegyenlőségi Napunkat terveztük ugyanerre a napa, de mint már tudjátok, majdnem 2 hónappal előtte tudtuk meg, hogy a REHA elmarad. Akkor már nem tudtunk volna pénzt pályázni.
Sajnálom én is, hogy elmaradt.
Üdv.: Vilma

Egy MEOSZ-os válasza

Szia!
Én nem voltam a mostani Esélyegyenlőségi napon, amit a Millenáris szervezett, így nem tudok róla semmit.
Üdv Vilma

* megjegyzés: azért nagyon érdekes, ha nem a MEOSZ rendez valamit, a MEOSZ-os munkatársak és vezetők nem veszik a fáradtságot a részvételen!

Kirekesztve

Sziasztok Listások!
Vártam az infókat az elmaradt és a megtartott esélyegyenlőségi napról. Nem jöttek, hol voltatok?( nem fontos válaszolni.).
 
Én régóta tudtam az esélyegyenlőségi napról, de engem nem érintett meg a gondolat, hogy ennek én is részese legyek látván a körülöttem lévő ál mozgássérülteket. A városunkban működő egyesületnél elnök váltás volt és az új elnök a MEOSZ biztatására kirándulást szervezett a Petőfi Csarnokban megtartott esélyegyenlőségi napra. Akik ott voltak talán emlékeznek rá, hogy ez egy demonstrációs nap is volt. Nekem és az egyesületnek is ez volt az első ilyen jellegű "kirándulás". A buszon akkor még bőven maradt ülőhely is.
 
Szerencsére a buszsofőr  "jó erőben" volt és föltörölte velem a busz lépcsőjét. Szerencsére a többi utas "jol szaladgált", így nem szorultak segítségre. Rendezett sorokban közelítettük meg a PECSA-t, elvégre demonstrálni jöttünk, én a sor végén gurultam.
 
Sokunk által tisztelt dr Derera úr ( és ezt most komolyan nem gúnyból írom így ) műsorvezetőként a színpadon az épek és közénk dobozokból felállított falat vizuálisan lebontotta. ( A listán egyik barátunk megvádolta T-Boly-t, hogy tégla. Valószínüleg ennek a nagy falbontásnak esett áldozatul T-Boly is, vagy esetleg csoda révén több évtizedes kerekesszékezés után fölálltál és elfelejtettél bennünket? Kellenek a biztos téglák, a kapaszkodók!!! )

Tágra meredt szemmel csodálkoztam, hogy vannak ilyen bátor emberek, csak úgy repültek a dobozok ( téglák) ! Bíztam abban, hogy ezt sokan látják, és a mellettem kerekesszékben ülő lányoknak és fiúknak lesz jövőjük, ebben ma már nem vagyok biztos. A hivatalos műsor után megkezdődött az ismerősök, barátok keresgélése, csapatokba verődése. Az idei esélyegyenlőségi nap elmaradásával ez maradt el. Azt követően szinte minden évben ott voltam, de már nem választottam a buszon való megmérettetést, lépcsőtörlést inkább a családi utazást. Számtalan rég látott baráttal, ismerőssel találkozhattam, csodáltam az újabbnál újabb, számomra elérhetetlen,rehabos eszközöket. A nap végén hittel, reménnyel, energiával feltöltődve másztam be az autómba és indultunk haza. A hitet és a reményt nekem nem a "pirospozsgás, népviseletbe öltözött,ringó csípejű,nyugdíjas csoport" tánca adta, hanem az, hogy még ennyien vagyunk,kezet fogunk,megöleljük egymást és még puszik is elcsattannak. Szeretjük egymást!
üdv:Szultan

2010. május 1., szombat

A MÖÖÉÉF Híradó

Vegyes beszámoló az utóbbi napokról.
Szerdán április 28.-án megtartottuk a megismételt alakuló ülésünket ahol a birósági hiánypótlásokat átvezettük az alapszabályunkon, és a kért változásoknak megfelelően elkészült az ülés jegyzőkönyve is.  Az ülés után eszmét cseréltünk, és fotókat készítettünk a MÖÖÉÉF igazolványokhoz. Akinek a fotója már az előző alkalommal sikerült, azok megkapták a tagsági igazolványukat, és egy megbízólevelet is hogy a céljaink megvalósításában önállóan is kezdeményezhet és cselekedhet a MÖÖÉÉF nevében aki ehhez affinitást érez, természetesen a céljainkat szem előtt tartva, és beszámolási kötelezettséggel, hogy a tevékenységről a többiek is tudjanak.

Talema és András postán fogja megkapni az igazolványt, és a megbízólevelet is ma már postára is lett adva valószínüleg hétfőn kapják kézhez.
A biróságra is elküldtük újra az anyagunkat tértivevénnyel, és szintén a mai napon.
Csöpinél is voltunk látogatóba, kicsit megviselte a repülőút, és a bizonytalanság hogy mikor és hogyan jutnak majd haza, sőt a gyógyszer miatt is aggódni kellett, de egy  pár nap pihenés és biztosan olyan lesz mint régen. 

Jómagam pedig nagy lépést tettem a kertünk kialakítása terén, a talajmunkák után elvetettem a füvet, és most várjuk hogy nőljön. Olyan fümagot vettünk amibe százszorszép is van, így virágos rét lesz majd belőle. Kicsit le is égtem a napon, de az eredmény megérte igazán.
Győző

A mellékletben az "elkövetők" láthatók :)

2010. április 29., csütörtök

Valaki megint jól járt!

Valaki megint jól járt: pár nap alatt elfogyott a 7 hónapos támogatás

(2010.04.28. 09:17)

Múlt pénteken lezárta a háztartásigépcsere-programot a környezetvédelmi tárca, mivel 3 hét alatt elfogyott az egymilliárd forintos, a szén-dioxid kvóták eladásából származó keret, amit egyébként 7 hónapra szántak -írja a Magyar Nemzet.


Több civil szervezet is nehezményezi, hogy a pályázati anyag összeállítása meglehetősen időigényes volt, sokan ki is csúsztak a három hétből. Számos szervezetnek azonban mégis sikerült beleférnie ebbe a rövid periódusba: Magyarországon bevett rendszer ugyanis, hogy az egyes gazdasági területek szereplői pályázatíró cégeket keresnek meg, hogy azok segítsék a kiírásban részt vevőket.

A lap úgy tudja, jelen esetben a hűtő-és mosógép-kereskedő
k ajánlottak jutalékot pályázatíró cégeknek, hogy civil szervezetek számára készítsék el a pályázati beadványt. A kereskedők vélhetően így próbálták meg felpörgetni az eladásokat.

A KVVM-hez az elmúlt három hét alatt nem érkezett panasz a kiírt pályázat túlzott időigényére vonatkozóan.

Mint arról a Pénzcentrum is beszámolt, a környezetvédelmi minisztérium az egymilliárd forintos keretösszegű csereakcióval közel 15 ezer korszerű és energiahatékony háztartási gép beszerzéséhez nyújtott gépenként 60-70 ezer forintos támogatást.

70 ezres támogatást is kaphatsz hűtőd vagy mosógéped lecserélésre!

Az energiahatékony, új háztartási gépek beszerzésére az időskorúakat, nagycsaládosokat, a fogyatékkal élőket és a regisztrált munkanélkülieket segítő alapítványok és egyesületek pályázhattak. Az egy hónappal ezelőtti kiírás szerint "a pályázatok elbírálása folyamatos, azokat 2010. október 30-ig vagy a keret kimerüléséig lehet benyújtani."

2010. április 22., csütörtök

Téboly ez a pályázat

Kedves Nagica!
A levelében felvetett kérdésekre az alábbiakban szeretnék válaszolni. 
 
- A létszám meghatározásánál az alábbi képletet használtuk: X=Y ahol X az egyesület szűk körű (bennfentes) vezetőségének a létszáma,  Y pedig a pályázaton elnyerhető háztartási gépek száma.

 - A fentiekből következik, hogy kötelező a tagság, és bár a cégtáblán szerepel a mozgássérült szó, valójában nem szívesen foglalkozunk a mozgássérültek piszlicsáré ügyeivel

Az okozott kellemetlenségért elnézést kérünk, ennek enyhítése érdekében fogadjon el tőlünk egy lyukas mankógumit. A jövőben is számíthat a segítségünkre.

Üdvözlettel:
T-boy

Vélemények a gépcsere pályázatról

Kedves Listások!
Szeretném megosztani veletek az alábbiakat:
 
Ma párommal együtt ellátogattunk a helyi MEOSZ irodába.
Szereünk volna jelentkezni a gépcsere-pályázatra.
Legnagyobb megdöbbenésünre közölték velünk, hogy egyrészt már két hete betelt a létszám, másrészt pedig náluk kötelező a tagság.
Továbbá azt is a tudomásunkra hozták, hogy  a régi tagokat részesítik előnyben.
 
A következző kérdések merültek fel benünk:
1./  Milyen elv alapján lehet meghatározva a létszám?
 
2./  A helyi szervezet saját hatáskörében eldöntheti, hogy kötelező-e a tagság vagy sem?
       /  ugyanis ha az egyik helyen kötelező a tagság a másikon pedig nem, akkor már nem
          is bészélhetünk egyenlő esélyekről.  /
 
3./  Miért van jelentősége annak, hogy valaki mióta tagja a szervezetnek vagy esetleg nem is tagja?
       / ugyanis a pályázatot nem a MEOSZ írta ki. /
 
A mai napból azt a következtetést vontuk le, hogy nem a szervezet van értünk, hanem mi vagyunk a szervezetért.
Hogy is van ez??!!
Mi a véleményetek erről?
Szép estét mindenkinek!
Üdv: "nagica"

Pályázati tájékoztató

Minisztériumi tájékoztatás.

Felhívjuk figyelmét, hogy a pályázatra magánszemély nem nyújthatja be pályázatát, csak szervezetek, alapítványok és egyesületek.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium 2010. évi Háztartási gép csere pályázatával kapcsolatban tájékoztatom, hogy a minisztérium nem áll kapcsolatban egyetlen célcsoportba tartozó szervezettel, alapítvánnyal, egyesülettel sem.

A helyi önkormányzatnál tudnak tájékoztatást kérni, hogy helyben milyen egyesületek, alapítványok vagy szervezetek foglalkoznak az Önök által kiválasztott célcsoporttal. A helyi szervezetnél kell jelentkezni, mert csak azon keresztül tudnak érvényes pályázatot benyújtani.

A pályázat benyújtására jogosultak köre, a célcsoportok a következők:

Jelen pályázati forrásból támogatást kaphatnak a Magyarországon 2008. január 1. napja előtt bejegyzett az alapszabályukban/alapító okiratukban nevesítetten
-           a nagycsaládosok érdekvédelmét, segítését, támogatását megvalósító,
-           az időskorúak gondozását, segítését és érdekvédelmét megvalósító,
-           a fogyatékossággal élő személyek érdekvédelmét, segítését és    támogatását megvalósító,
-           a regisztrált munkanélküliek érdekvédelmét, segítését és támogatását     megvalósító alapítványok, egyesületek.

Egy szervezet több célcsoportra is benyújthatja pályázatát. De mindegy célcsoportra csak egyszer.

Továbbá ezeken a honlapokon tájékozódhat, hogy milyen érdekvédelmi szervezetei vannak a különböző célcsoportoknak:

www.nonprofit.lap.hu
www.niok.hu
www.nonprofit.hu

További információkat, illetve a pályázati kiírást itt találja:
http://www.kvvm.hu/index.php?pid=9&sid=9&tid=415
Munkanélkülieket Segítő Közhasznú Szervezetek Magyarországi Szövetsége
4025 Debrecen, Vásáry István utca 7. III/2.
(+36-52) 530-867
info@mskszmsz.hu vagy www.nonprofit.hu

Nyugdíjasok országos szervezetei:
http://www.nyosz.hu/tagszervezetek.html

Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium
 

Új klímavédelmi program háztartási gépek cseréjére






Új klímavédelmi program háztartási gépek cseréjére

A Zöld Beruházási Rendszer részeként, a Klímabarát Otthon és az Izzócsere Program után a zöldtárca újabb klímavédelmi programot indít: a Klímabarát Háztartás Program keretében a rászorulók energiafaló hűtő- és mosógépeket cserélhetnek energiatakarékosra - jelentette be Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter kedden. A környezetvédelmi minisztérium az egymilliárd forintos keretösszegű csereakcióval közel 15 ezer korszerű és  energiahatékony háztartási gép beszerzéséhez nyújt gépenként 60-70 ezer forintos támogatást. Ezzel mintegy 2 ezer tonnával csökken a háztartások éves CO2 kibocsátását, ami egy 200 hektáros tölgyerdő éves CO2 megkötésének felel meg, illetve 2600 megawattos csökkenést jelent a lakossági energiaigényben.

Az energiahatékony, új háztartási gépek beszerzése az időskorúakat,
nagycsaládosokat, a fogyatékkal élőket és a regisztrált munkanélkülieket segítő alapítványok és egyesületek pályázhatnak. A program keretében a KvVM háztartásonként és a pályázatot benyújtó szervezetek saját részére székhelyenként 1 darab régi mosógép "A" energiahatékonysági osztályú új mosógépre és/vagy 1 darab régi hűtőgép "A", "A+", "A++" energiahatékonysági  osztályú új hűtőgépre történő lecserélését támogatja.

Egy pályázaton maximálisan bruttó 70 000 Ft támogatás nyújtható A+ és A++
energiacímkével rendelkező hűtőgép  vásárlására, "A" energiaosztályú hűtőgép és mosógép esetén pedig a maximális támogatás összege 60 000 Ft. Mivel a támogatás elsődleges célja a klímavédelem, ezért az új háztartási gépek vásárlása mellett a program kiemelt hangsúlyt fektet a  működőképes, régi háztartási gépek visszagyűjtésére. A pályázatok elbírálása folyamatos,
azokat 2010. október 30-ig vagy a keret kimerüléséig lehet benyújtani.

A magyarországi háztartásokban a nagyháztartási gépek 43,2%-a 8 évnél
idősebb. Amennyiben az összes, kevésbé korszerű készüléket lecserélnék a legkorszerűbb, energiatakarékos készülékekre, akkor elméletileg összesen 1,8 millió tonna CO2 kibocsátás csökkentést lehetne elérni.
A környezetvédelmi cél mellett a gépcsere jelentős megtakarítást is eredményez. A korszerű háztartási gépek 20-50%-kal kevesebb villamos energiát fogyasztanak, mint a régebbi társaik. Egy 1995-ben gyártott kombinált hűtőgép lecserélésekor közel 10.000 Ft-ot lehet évente megtakarítani, de például egy, a '80-as évekből származó hűtő cseréjével több mint 15.000 Ft-ot lehet spórolni minden évben.

A Magyarországon forgalomban lévő hűtő- és mosógépeken az uniós
szabályozásnak megfelelően kötelező elhelyezni az energiacímkét. Az energiacímke A-G-ig osztályozza a készülékeket energiahatékonyságuk szerint.  A "C" energiaosztályú készülékek átlagosan 65%-kal, a "B" energiaosztályúak pedig 30%-kal több áramot fogyasztanak, mint az azonos űrtartalmú és kivitelű "A" osztályú készülékek.

Kerekesszékes közlekedés ma!


Kedves Péter!
Kérdésedre válaszolva: Dél-Pest megyében (ellentétben a megye északi vidékeivel) - Cegléd-Nagykőrös térségében - a VOLÁNBUSZ sajnos (még) nem közlekedtet olyan alacsony padlós buszokat, amelyre kerekesszékkel (vagy EL-GO robogóval) fel lehet gurulni. - Pedig nagyon jó lenne, mert például a ceglédi Gyógyfürdőbe (ami 8 km-re van a város központjától) gyakorlatilag képtelenség annak kijutni kezelésekre, aki nem vezethet gépkocsit. EL-GO robogóval nyáron 1 óra 17 perc az út oda, s ugyanannyi vissza nagy forgalmú országúton,ami nagyon balesetveszélyes...
Általában azokat a buszokat "vezénylik" a térségbe, amelyeket a megye más részein már "kivontak a forgalomból". Tudtommal a ceglédi telephely évtizedek óta nem kapott új buszt.

Egyébként egyik ismerősöm mesélte (de már többektől is hallottam), hogy a Budapest-Monor viszonylatban közlekedő buszokon a buszvezetők állítólag szándékosan megrongálják azokat a berendezéseket (én még nem láttam ilyet), amely lehetővé teszi, hogy kerekesszékkel is fel lehessen jutni a buszra. Hogy igaz-e, nem tudom. - Aztán a hibás szerkezeteket nem javítják meg, hanem kiszerelik a buszokból, s átminősítik a járművet "normál" busszá. Így nincs gond a mozgássérültek speciális szállításával...
Jó lenne valamilyen módon ellenőrizni ezt az állítást. Talán Neked van rá lehetőséged. (Már felvetettem a problémát a megyei egyesület vezetőjének is, de sajnos, "nem harapott rá".)
Ha kedvező tapasztalatom lesz, arról is fogok írni Neked.
Üdvözöllek:
Lajos


Kedves Péter!
Több szállítószolgálat is működik a térségben (kemény pénzekért, és kizárólag munkanapokon 8 és 16 óra között). De gépkocsijaik nem alkalmasak kerekesszékben ülők szállítására. Csak "kiülni képes személyek" szállítását vállalják. Ezért főleg időseket visznek-hoznak, és ebédet szállítanak megrendelésre. (Állítólag rendkívül nagy a leterheltségük... Nagyon nehéz igénybe venni őket. Vidékre, hosszabb távokra nem is vállalnak fuvart. Nekem legalábbis eddig még nem sikerült velük eljutni az évek során sem Budapestre, sem Harkányba... Ismeretségeim révén más megyében működő szállítókat vettem már néha igénybe.)
Cegléden a legtöbb buszmegálló akadálymentes, illetve néhány lapát megfelelő beton felhasználásával (és kellő odafigyeléssel) szerintem könnyen, egyszerűen akadálymentesíthető. Hiszek sík a vidék.
A szerkezetek szándékos  rongálását ellenőrizni én nem tudom. A viszonylatokon közlekedő, dolgozó buszvezetők kötetlen, bizalmas beszélgetései során, "elszólásaiban" hallottam róla.
Üdvözöllek:
Lajos
 

Kedves Lajos!
Köszönöm a tájékoztatást. Szomorúan hallom. És akkor semmilyen közösségi közlekedési eszköz nem áll rendelkezésre??? Szállítószolgálat, A buszok üzemelhetnének vegyesen (igaz ehhez akadálymentes környezet kell).
A rongálás lehet szándékos, de ezt utólag nehéz bizonyítani. Az viszont tény, hogy megfelelő ellenőrzés nélkül a műszaknak, sem a járművezetőnek nem érdeke, hogy egy elromlott eszközt megjavítsanak. Keményen fel kell ellene lépni. Hosszú harcok ezek…
Üdv.: Péter

dr. Oláh Péter Balázs
EMBER Egyesület
titkár
közlekedési szakoktató, tanár-jogász

1071 Bp., Lövölde tér 7. I/7.

Székhely: 1071 Bp., Wesselényi utca 17.
Tel./fax: (06-1) 321-8888
Mobil: (06)-20-520-
3488

2010. április 17., szombat

Van esélyünk?!

Konferencia a fogyatékos emberek jogairól szóló törvény 10. évfordulóján

Van esélyünk?! - Konferencia a fogyatékos emberek jogairól szóló törvény 10. évfordulóján
Tíz éves a fogyatékos emberek jogairól szóló törvény - ebből az alkalomból rendeztek ma konferenciát a Szépművészeti Múzeumban, amelyet Korózs Lajos, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára nyitott meg. A rendezvényen - kapcsolódóan a fogyatékossággal élő személyek világnapjához is - Rauh Edit szakállamtitkár szakmai díjakat adott át.
 

A fogyatékos emberek jogairól szóló törvény 1998 márciusában, egyhangúlag fogadta el az Országgyűlés. A magyar jogrendszerben először tettek kísérletet önálló törvényalkotás keretében egy társadalmi csoporttal szemben fennálló esélyegyenlőtlenség felszámolására. Az alapfilozófia az volt, hogy a fogyatékos ember ne passzív alanya legyen az állam által nyújtott ellátásoknak, hanem aktív, önellátásra, társadalmi beilleszkedésre képes és erre törekvő állampolgár.
 

Az akkori társadalmi vita során csaknem 80 szakmai háttértanulmányról 150 civil szervezet mondta el véleményét, fejtette ki javaslatait - emlékezett vissza Korózs Lajos. Kiemelte, hogy az Országgyűlés történetében ilyen konszenzus nagyon kevés alkalommal alakult ki. 

Magyarországon jelenleg mintegy 600 ezren élnek valamilyen fogyatékossággal, s milliós nagyságrendű azoknak a száma, akik családtagként, rokonként valamilyen módon érintettek - mondta az államtitkár. Arról is beszámolt, hogy európai uniós és hazai forrásokból most már évente 25 milliárd forintot fordítanak fogyatékosügyre.
 

A fogyatékos emberek szempontjából Korózs Lajos nagyon fontosnak tartja az akadálymentesítést, nem pusztán fizikai értelemben, hanem infokommunikációs szempontból is; az egyenlő hozzáférést a tudáshoz, a kultúrához, a gazdasághoz, a művészetekhez. Kiemelte, hogy nem lehet sem gazdasági, sem társadalmi stabilitás egy országban, ha bizonyos csoportok kirekesztődnek a társadalom vérkeringéséből. Mint mondta, hogy a magyar társadalom a törvénynek is köszönhetően ma már másként néz a fogyatékkal élőkre, mint korábban, nőtt a szolidaritás érzése, az együttműködés. A törvény az elmúlt tíz évben jól vizsgázott, a fogyatékosügy terén a továbblépéshez a társadalom minden tagjának a közreműködésére van szükség - hangsúlyozta az államtitkár. A konferencia zárásaként Rauh Edit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára átadta a fogyatékossággal élő emberek világnapja (december 3.) alkalmából adományozott miniszteri díjakat. Az elismerést kilenc olyan szakember kapta meg, aki sokat tett a fogyatékosügyért, a fogyatékossággal élő emberekért. (Forrás: MTI)

2010. április 15., csütörtök

Buszokat vett a mozgássérülteknek


BKV: Buszokat vett a mozgássérülteknek
MTI - 2010-04-09 11:51

Öt minibuszt vásárolt saját költségén a BKV menedzsmentje a mozgássérültek szállítására. A buszokat bemutató sajtótájékoztatón jelen volt Kocsis István, a cég vezérigazgatója, Szabó Máté ombudsman és Szakály József, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos szövetsége (MEOSZ) főtitkára.

Kocsis István elmondta, hogy eddig mindössze három minibusza volt a BKV-nak, amelyek a mozgáskorlátozottak szállításával foglalkoztak, így a mostani akcióval máris megháromszorozzák ezt a kapacitást. A buszokkal már naponta 20 rászorulót tud kiszolgálni a vállalat - tette hozzá.

Szabó Máté szerint a kezdeményezés dicséretes, de ezt nem a vezetőség adományaiból, hanem a központi forrásokból, és már sokkal előbb meg kellett volna tenni. Az ombudsman felhívta a figyelmet arra, hogy a mozgássérültek jogait törvény szabályozza, amelybe beletartozik az akadálymentes élethez való jog is.

Szakály József arról beszélt, hogy a létező törvények szerint a tömegközlekedésnek már akadálymentesnek kellene lennie. Ez azonban a mai napig nem valósult meg - tette hozzá. A sajtótájékoztató helyszínén bemutatták az öt minibuszt, amelyekről az egyik sofőr az MTI-nek elmondta, hogy a klimatizált autókba négy kerekesszékes és öt kísérő fér el.

A buszok lifttel vagy rámpával vannak felszerelve, így könnyedén felszállhatnak rá akár kerekesszékkel is. A járatok háztól házig közlekednek és egy irányba két vonaljeggyel lehet igénybe venni a szolgáltatást, amely előzetes rendeléshez van kötve. A buszok összértéke 55 millió forint.
 
 
 

2010. április 13., kedd

BMW - Mozgássérült - Német

Budapest lassacskán jelentős idegenforgalmi góccá növi ki magát. Egyfelől ott a Sziget, ugye, ami a fiatal világjárókat vonzza mágnesként, ám öregekből eddig rosszul álltunk. Változni látszik a helyzet.

Ahogy a tornacipős amerikai turistanénik-bácsik Londont, Párizst és Prágát, úgy lepik el szépülő fővárosunk utcáit a leszázalékolt, idős, pihenni vágyó német rokkantak. Bár mindig csak az autóikat látom. Szerencsére infrastruktúránk mind jobban kedvez nekik, az Adenauer- (vagy talán Honecker-) érában szocializálódott, de koruk miatt mára már nehezebben mozgó altdeutschok számára leglényegesebb helyeken (Tesco-, Cora-, Auchan-, Metro-, Ikea-, nagy plazák) mindenütt van már mozgássérült parkoló.

Talán nem véletlen, hogy Európában talán sehol másutt nem látni annyi német rendszámos BMW-t ácsorogni kék tolókocsis tábla alatt, mint kicsiny hazánkban. Szeretnek bennünket!



A kedves, idős passaui pár gyönyörű állapotú, szerény öreg járgányát az Ikeánál fotózták le. Gondolom ők is a "két főételt egy áron" akcióra nyomultak. Hiába, a német nyugdíj sem feneketlen.

Értik ugye?
1. BMW
2. Német rendszám
3. Mozgássérült parkolóhely

Ha ilyet látnak, kérem, legyenek barátságosak.

Mozgássérültek az irodában

Mozgáskorlátozottak az irodában

Az utóbbi néhány évben a nyugati fejlett országok sorra ismerik fel a mozgáskorlátozottak foglalkoztatásának jelentőségét. Az esélyegyenlőség zászlaján kívül a tényleges haszon is a szemük előtt lebeg. A magyar irodakultúra még nem érzi sajátjának a kérdés megoldását, de halovány kezdeményezések már látszanak kibontakozni.

A magyar lakosság mintegy kétszázötven-háromszáz ezer tagja mozgáskorlátozott, azonban közülük csak igen keveseknek, hozzávetőleg tizenöt-húszezer embernek jut munkahely. Ezt is inkább az úgynevezett támogatott foglalkoztatásnak köszönhetik, az ilyen munkahelyek ugyanis speciálisan a mozgáskorlátozottaknak (és más fogyatékkal élőknek) biztosítanak megélhetési lehetőséget.

Ha a mozgássérültek csak a hazai cégekre támaszkodnának, még ennél is kilátástalanabb helyzetbe kerülnének, hiszen a munkaerőpiac leginkább közönnyel tekint rájuk. Teszi ezt annak ellenére, hogy a foglalkoztatási törvény a magánvállalkozók számára (legalább húsz alkalmazott esetén) minimum öt százalékos foglalkoztatási arányt ír elő a "megváltozott munkaképességű dolgozók" tekintetében. Az ennek be nem tartásáért fizetett büntetés, a rehabilitációs hozzájárulás, amely évről évre növekszik, 2009-ben 177 600 forint. Az itthoni gyakorlat egyelőre inkább az, hogy a munkáltatók kifizetik ezt az összeget, vagy épphogy elérik a szükséges alsó határt.

Vannak üdítő kivételek magán és közszférában egyaránt, leginkább azonban a nagy nemzetközi cégek igyekeznek. Ez nem véletlen, hiszen Európa is határozottan az esélyegyenlőség irányába mutat. Az Európai Bizottság egyik felmérése már 2005-ben kimutatta, hogy a sikeres vállalkozásoknak szüksége van a sokszínűségre, így a mozgáskorlátozottak munkába állítására is.


A jogi szabályozás és a morális kötelezettség betartása mellett külön motiváció a munkaerőhiány csökkentésének lehetősége, a vállalati megítélés javulása és a csekélyebb munkahelyi fluktuáció is. Ezen lehetőségek felismerése itthon még várat magára. Az állam egyelőre főleg különböző díjak ("Befogadó Munkahely", "Az év akadálymentes munkahelye", "Az év akadálymentes épülete") pályáztatásával igyekszik serkenteni a mozgáskorlátozottaknak megfelelő körülmények kialakítását, és ezzel közvetve a foglalkoztatást, azonban ezek a törekvések - a cégek passzivitása miatt - egyelőre nem lépik túl a kirakat-intézkedés kategóriáját.

Hálás munkaerő

Pedig sok esetben a mozgássérültek is képesek teljes értékű munkát végezni. Bernáthné Székely Julianna, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) foglalkoztatási szakértője egy korábbi interjúban (Menedzsment Fórum, 2008. november 12.) elmondta, hogy a call centeres, pénztáros, recepciós, portás, levélbontó munkakörök, illetve az egészségügy, az informatika, a tanácsadás és a nyelvek területe mind hasznát vehetné a mozgássérült munkaerőnek is. "Az átlagnál elkötelezettebbek, megbízhatóbbak, lojálisabbak a céghez." - mondta el a szakértő. Követendő példaként említette Németországot és a skandináv államokat, ahol állami hátránykompenzáció jár a fogyatékkal élőknek, illetve Ausztriát, ahol különleges felmondási védelem jár a fogyatékosoknak.


Magyarországon a cégeket anyagilag is érdekeltté teheti a mozgáskorlátozottak alkalmazása. Egy tavaly módosított EK rendelet értelmében úgynevezett rehabilitációs foglalkoztatásra van lehetőség, melynek keretén belül a foglalkoztatott bérköltségének akár hetvenöt százalékát is visszanyerheti a munkáltató. Ehhez szükség van akkreditációra is, melynek minimum díja ötvenezer forint, a pontos összeget a cég nagyságától és az alkalmazottak számától függően állapítják meg.

Akadálymentes munkakörnyezetet!

Bármilyen munkáról is legyen szó, a foglalkoztatás megoldásának szerves részeként biztosítani kellene az irodai környezet akadálymentesítését. Ezt még nem minden cég veszi tudomásul, de tény, hogy a bejárattól a mosdóig speciális megoldásokra van szükség. Az akadálymentesítés alapeleme a rámpák kiépítése (meredekségük maximálisan öt -nyolc százalék lehet). Ezeket a mozgáskorlátozottak többnyire akkor tudják rendeltetésszerűen használni, ha korlát is van hozzá, kilencvenöt, illetve hetven centiméteres magasságban. A rámpák ára, mérettől és típustól is függően harmincezer forinttól több százezer forintig kúszhat. Épületen belül különösen fontos a mosdók szakszerű kialakítása. Méretük minimum százhatvanötször száznyolcvan centiméteres legyen, de a belméretek a használati módtól is függnek.



Fontos szempont, hogy a mosdóajtóknak kifelé kell nyílniuk és a mosdóban a WC-csészét mindkét oldalán vészjelzővel kell felszerelni. A mosdóban, és egyébként minden helyiségben fontos volna a csúszásmentes burkolat biztosítása is. A lépcsőkön való közlekedést többféleképpen meg lehet könnyíteni. Léteznek az úgynevezett mobil lépcsőnjárók. Ezek elektromos és kézi hajtású kerekesszékkel is használhatóak. Áruk igen borsos, félmillió forinttól felfelé mozog. A lépcsőlift a függőleges lifteket helyettesíti, olyan helyeken, ahova egyébként nem lehetséges lift beszerelése. A lépcsőlift szintén költséges, egymillió forint körüli ártól lehet beszerezni. A széklift hasonló árban és funkcióban is, minimum egymilliós forintos beruházás, de inkább drágább. Ezeknél is többe kerülnek a személyemelők - és felvonók; többmilliós tételek.

Az irodáknak ajánlatos lehet odafigyelni az olyan apróságnak tűnő dolgokra is, mint a megfelelő evőeszközök biztosítása.  Egyes mozgáskorlátozottak számára ugyanis az úgynevezett ergonomikus evőeszközök külön segítséget, biztonságosabb használatot jelentenek, amivel ugyancsak növelni lehet a komfortérzetüket.


Visszatekintés






2010-es választási eredmények

Választások 2010 - Jobbik a harmadik helyen

Bár a statisztikai hibahatár nagy, a Forsense februári felmérésében először érte el a parlamenti küszöböt jelentő 5 százalékot az LMP támogatottsága. A közvélemény-kutatás szerint a választók 56 százaléka tudja, hogy kire fog szavazni, 3 százalékuk viszont csak a fülkében hoz majd döntést. A politikai tér hárompólusúvá vált a felmérés szerint: a baloldali pártok - köztük immár az MDF is - és a Fidesz-KDNP mellett a Jobbik a harmadik pólus.

Választási eredmények 2010

Először érte el a parlamenti küszöböt jelentő 5 százalékos támogatottságot a Lehet Más a Politika (LMP) támogatottsága a biztos szavazó pártválasztók közt (a teljes népesség körében 3 százalékon állnak, a kutatás hibahatára viszont plusz-mínusz 3,1 százalék). A Forsense február elején készült közvélemény-kutatása szerint továbbra is nagy fölénnyel vezet a Fidesz: az összes megkérdezett 31, a részvételüket biztosra ígérő pártválasztók 59 százaléka támogatja a legnagyobb ellenzéki pártot.

Az MSZP-t az összes válaszoló 11 százaléka, a biztos szavazó pártválasztók 18 százaléka támogatja. A harmadik helyen áll a Jobbik, a teljes népesség körében 8, a biztos szavazó pártválasztók közt 14 százalékos támogatottságával. Az MDF támogatottsága mindkét körben 2 százalékos, ami kétszázalékos csökkenést jelent januárhoz képest. Az SZDSZ helyzete reménytelen, a Forsense felmérése szerint támogatottsága már nem is mérhető.

Februárban a kutatás szerint kismértékben emelkedett, jelenleg 56 százalék azok aránya, akik már eldöntötték, hogy melyik pártra szavaznak majd áprilisban. Ennél néhány százalékkal kevesebben, az összes válaszadó fele mondta azt: tudja, melyik pártra szavaz majd és biztosan el is megy szavazni április 11-én. Jelentős azok aránya, akik a választások napján (3 százalék) vagy a választások előtt 1-2 héttel (5 százalék) döntik el, hogy kire adják a voksukat, de biztos részvételt ígérnek. A válaszadók csak 6 százaléka mondta azt, hogy semmiképpen nem megy el szavazni.

Választás eredmény 2010 - A három pólus

A Forsense által megkérdezett ezer embernek egy ötfokú skála segítségével azt is értékelnie kellett, hogy mennyire érzi magához közel vagy távol az egyes pártokat. Az eredmények segítségével modellezni lehet a pártok egymáshoz viszonyított pozícióját. Az így kialakult ábrán jól kirajzolódik a magyar pártrendszer hagyományos kormánypárti-ellenzéki dimenziója, amelyben az MDF is a kormánypárti térfélen található. Új fejlemény, hogy az MSZP-Fidesz végpontok között létrejött egy harmadik pólus is, a Jobbiké.

A legtöbben (38 százalék) Orbán Viktort, a Fidesz elnökét említik első helyen arra a kérdésre, hogy kit tartanának a megkérdezettek a legalkalmasabbnak a kormányfői posztra. A második leggyakrabban említett személy Bokros Lajos (16 százalék), míg az MSZP jelöltjét, Mesterházy Attilát 8 százalék nevezte meg, aki nem sokkal előzi meg Vona Gábort (5 százalék). A megkérdezettek több mint negyede nem tud választani a négy személy közül. 

A Forsense felméréséhez hasonló arányokat, de kisebb Fidesz-előnyt mért február második hetében a Nézőpont Intézet is. Az ő kutatásuk szerint az aktív szavazók 43 százaléka szavazna a Fideszre, az MSZP-re 12, a Jobbikra 9 százalék. A Szonda Ipsos korábban jóval nagyobb, 63 százalékos támogatást mért a Fidesznek, de a nyugdíjakról folytatott vita miatt ez február elejére 58 százalékra csökkent.

2010. április 9., péntek

II. Házunk-Hazánk 2010 Fotópályázat

II. Házunk-Hazánk 2010

A feladási határidő 2010. július 15.

Dabas Város Önkormányzata, a Kossuth Művelődési Központ, a Galéria Alapítvány és a Dabasi Fotó Klub Egyesület fotópályázatot meghirdeti a „II. Házunk-Hazánk 2010” Című fotópályázatát.

1.A pályázaton részt vehet minden magyar fotós, beleértve a határon túli fotósokat is.

2.A pályázat témája kötetlen; szívesen fogadjuk Magyarország és a Kárpát-medence természeti és épített értékeinek, lakóinak, hagyományainak és a hagyományok őrzésének művészi módon való bemutatását.

3.Egy szerzőtől maximum 4db (színes és/vagy fekete-fehér) papír kép küldhető be. Sorozatot nem fogadunk el. A képek mérete lehetőleg 30x40 cm-es legyen, az ettől való eltérés lehetséges, de csak a rövidebb oldal esetében. A megadott méretektől eltérő, illetve felragasztott paszpartuzott vagy kasírozott, keretezett képet nem fogadunk el. A képek szállítás közbeni sérüléseiért felelősséget nem vállalunk.
A kiállításra elfogadott képeket a rendezők a pályázat propagandájában, katalógusában, a kapcsolódó egyéb tájékoztatókban díjmentesen felhasználhatják.

4.Minden elfogadott kép kiállításra kerül és bekerül a kiállítás katalógusába.
A zsűrizés után a pályázókat értesítjük. Kérünk minden pályázót, hogy az e-mail címűket írják fel a nevezési lapra, mert a kiállításon elfogadott képeket 13x18 cm-es méretben, és 300 dpi felbontásban digitális formában elkérjük a jó minőségű katalógus elkészítéséhez.

5.Nevezési díj 1000 Ft, melyet rózsaszín postai utalványon (Kossuth Művelődési Központ 2370 Dabas, Szt. István u. 58.) vagy átutalással (Alsónémedi és Vidéke Takarékszövetkezet Dabas, 64400099-109180170) vagy helyszíni nevezés esetén a díjat a képek leadásakor is befizethető.

6.Pályázati naptár:
- Postai feladás esetén a feladási határidő 2010. július 15.
Postacím: Kossuth Ház Galéria 2370 Dabas, Kossuth László u. 19.
- Személyes leadás esetén július 8-15 közötti munkanapokon 9-17 óra között a Kossuth Ház Galéria munkatársai veszik át a képeket.
- A képek zsűrizése 2010 július 22-én történik.
A zsűri tagjai: Dolezsán Ágnes, Kührner László, Lőkös Zoltán, fotóművészek.
A zsűrizés jegyzőkönyvét a MAFOSZ soros körlevelében és a www.dabas.hu-n tesszük közzé.
- A kiállítás megnyitása 2010. szeptember 17-én 18 órakor a Kossuth Ház Galériában lesz. A kiállítás megtekinthető szeptember 17 – október 9. közötti időkben hétköznap 9-17 óra között, hétvégén előre egyeztetett időpontban (tel.:06-29/362-545).
- A képek a kiállítás befejeztével október végéig juttatjuk vissza.

7.A pályázathoz kapcsolódó címek és telefonszámok:
- Kossuth Ház Galéria
2370 Dabas, Kossuth László u. 19. tel.: 29/362-545
- Kossuth Művelődési Központ
2370 Dabas, Szt. István u. 58. tel.:29/360-237

8.Díjazás:
I. díj + oklevél
II. díj + oklevél
III. díj + oklevél
Különdíjak: MAFOSZ plakett + oklevél
Dabas Város Különdíja + oklevél
Dabasi Fotó Klub Egyesület Különdíja + oklevél


Eredményes fotózást sikeres pályázatot kívánnak a „II. Házunk-Hazánk 2010” fotópályázat kiírói!

(forrás: tender.sff.hu)

2010. április 8., csütörtök

Akadálymentesítés - reális határidőket!

Akadálymentesítés - reális határidőket!

2007. február 27., 11:26

A fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. számú törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitájában február 19-én szólalt fel Juhászné Lévai Katalin. Az MSZP hajdú-bihari listáján Országgyűlésbe került képviselője kifejtette, hogy egyetért „a köztársasági elnök úrnak azzal a kezdeményezésével, hogy átgondolásra visszaadta a törvényhozásnak e törvényjavaslatot, hogy egy picit átgondoltabb, szorosabb határidővel azt a feladatsort, amit az előttünk fekvő törvényjavaslat és melléklete, a táblázat tartalmaz, haladéktalanul végre tudjuk hajtani”.

DR. JUHÁSZNÉ LÉVAI KATALIN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! A fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvény módosítása már másodízben kerül a parlament elé. A legfajsúlyosabb és hangsúlyosabb része az, hogy megcélozza a 2005 végén lejárt akadálymentesítési határidő újrarendezését. Azt gondolom, ezt valamennyien, akik érzékenyen figyeljük környezetünkben a fogyatékkal élő embertársainkat, fontosnak tartjuk, hisz sok minden történt ugyan az 1998 óta elfogadott törvény kapcsán, ugyanakkor a valamilyen fogyatékkal élő embertársaink még nem rendelkeznek egyenlő esélyekkel az élet minden területén, mert ennek még nagyon sok feltétele hiányzik.

Mégis előrelépésnek tartom azt, hogy az 1998-ban elfogadott törvény kapcsán mind a kormányzat, mind az önkormányzatok, a hivatalok, de talán fontosabb az, hogy az egész társadalom felelősségérzete, gondolkodásmódja megváltozott. A társadalom szemléletváltását segítette az, hogy az érintettek, a hozzájuk kapcsolódó civil és érdekvédelmi szervezetek folyamatosan konzultálva a kormányzattal, szakmai véleményükkel jelen vannak a döntések előkészítésében, a törvényalkotás folyamatában, valamint annak ellenőrzésében és végrehajtásában is, és egyre több szakmailag megalapozott, alátámasztott, az érdekeltek részéről megfogalmazott véleménnyel segítik a törvényhozás, a kormányzat munkáját.

Egyetértek a köztársasági elnök úrnak azzal a kezdeményezésével, hogy átgondolásra visszaadta a törvényhozásnak az említett és előttünk lévő törvényjavaslatot, hogy egy picit átgondoltabb, szorosabb határidővel rávegyen bennünket - minket, törvényhozókat, a kormányzatot és az önkormányzatokat - arra, hogy a valós, reális helyzetnek megfelelően gondoljuk át, hogyan lehet a feladatokat és a meglévő - s közben európai uniós pénzekkel kibővülő – forrásokat úgy összehangolni, hogy azt a feladatsort, amit az előttünk fekvő törvényjavaslat és melléklete, a táblázat tartalmaz, haladéktalanul végre tudjuk hajtani, illetve, hogy a meglévő határidőket ne kelljen újra módosítani.

Több képviselőtársammal ellentétben én pozitívnak tartom azt, hogy a törvény csak annyit vállal fel, és csak annyi feladat előírását vállalja, amennyinek a teljesítéséhez a források rendelkezésre állnak. A kormányzati felelősség hatáskörébe tartozó épületek, szolgáltatások esetében ez a határidő 2010, ugyanakkor azt gondolom, hogy ha ekkorra valóban hozzáférhetővé válnak azok a közszolgáltatások, amelyeket a kormányzatnak, illetve a most átalakulóban lévő kormányzati intézményrendszernek teljesíteni kell, akkor megnyugtató lesz ez a közel négyéves lehetőség. Körülbelül 4000-4500 intézmény esetében erre a forrást a társadalmi infrastruktúra operatív program és a közép-magyarországi operatív program tartalmazza. Az önkormányzati intézmények esetében körülbelül 28 ezer épületet tartunk nyilván. Ebből 2005 végéig csupán 5 ezer épületet mondhatunk akadálymentesítettnek. Ez az előterjesztés most megteremti annak a feltételét, hogy a hét regionális operatív programból 35 milliárd forint forrás biztosításával további 9 ezer épületet akadálymentesíthessünk.

Tovább javíthatja a helyzetet, hogy valamennyi épület esetében, amelyik építési engedéllyel rendelkezik, követelmény az akadálymentesítés. Ezzel jelentősen bővülhet az akadálymentesített épületek száma, annál is inkább, hiszen a regionális operatív programokban a humán infrastruktúrát szolgáló beruházásoknál is csak az építési törvény betartásával épülhetnek új épületek, illetve hajthatnak végre rekonstrukciót. Ez a horizontális megközelítés az operatív programok többségét és a szakmai programok többségét is áthatja.

Kritika érte a törvénynek azon részét, amely mellékletben, táblázatban tartalmazza azt, hogy mely épületeket és milyen időütemezésben kell az önkormányzatoknak akadálymentessé tenni, illetve kritika érte azt a részét is a törvénynek, amelyben az önkormányzatok önrészének nagyságát taglalja. Ezzel szemben én úgy vélem, felelős gondolkodásmód jelenik meg abban, hogy egységes és egészséges arányt kíván kialakítani a rendelkezésre álló források, az önkormányzatoktól megkövetelhető önrész és az épületek száma között. Felelősen gondolkodó törvényhozó tanul a korábbi gondokból, és úgy tervez, hogy azt teljesíteni is tudja a megadott határidőre.

Az önkormányzatok önrészének meghatározásánál, úgy gondolom, majd a pályázatok kiírásánál, ahogy említettem, az operatív programok keretében történik ez, ott lehet mérlegelni és differenciálni az önrész tényleges mértékének a meghatározásánál, például a települések nagysága szerint vagy aszerint, hogy hátrányos helyzetű térségben helyezkedik-e el vagy nem az adott település.

Itt jegyezném meg, hogy amint már említettem a hozzászólásom elején, az a felelős gondolkodásmód, ami a '98-as törvény elfogadása óta azért az önkormányzatokat jellemzi és a társadalmat, az önkormányzatok saját maguk is az ügy fontosságát felismerve önerőből is, százszázalékos önkormányzati beruházásként közel 1500 épületet akadálymentesítettek.
Fontosnak tartom azt, hogy a rendelkezésre álló majdani források szakszerű felhasználásához szakembereket vonjunk be, illetve megfelelő felkészítéssel a társadalmi operatív programban 5 milliárd forintot különítettünk el arra, hogy eredményes pályázatok születhessenek, és a szakmaiságot teljes mértékben tükrözzék a kiírások, illetve maguk a pályázatok.

A vitában jogos aggodalom fogalmazódott meg arról, hogy a jelenleg is hatályos törvények megvalósulása kapcsán számtalan probléma jelentkezik. Úgy vélem, nem lehet ennek a törvénymódosításnak a feladata, hogy ezeket szankcionálja. Az állampolgári fegyelem erősítésével, a jogalkalmazás szakszerűségével, a hivatalok következetes magatartásával, a társadalmi ellenőrzés erősítésével kell ezt javítani. Monitorozásban, értékelő bizottságban, az új pályázatoknál pedig rehabilitációs szakemberek jelenlétével kell biztosítani azt, hogy ne szenvedjenek csorbát a törvényben foglaltak.

Az időbeni ütemezésnél is kialakult a vita. A törvény nem tartalmazhatja azokat a végső javaslatokat és határidőket, amelyek még majd az operatív programok kialakításánál évről évre kerülnek meghatározásra, mondjuk, az akciótervekben. Miután látjuk azt, hogy 2010-ig, illetve 2013-ig minden elvárásnak, ami jogos lenne, a források egy adott keretet szabnak, ezért helyesnek tartom azt, hogy prioritásokat állított fel mind a kormányzati, mind pedig az önkormányzati feladatok ellátásánál a törvény beterjesztője. Fontosnak tartom azt azonban megjegyezni, hogy minden ellenkező állítással szemben ennek a prioritásnak a felállításából a szakmai civil érdekvédelmi szervezetek kivették a részüket.

Tisztelt Ház! Többen felvetették, hogy vonjuk vissza ezt a törvényjavaslatot. Azt gondolom, hogy pontosan a fogyatékkal élő személyek jogait csorbítanánk akkor, ha visszaállna az az állapot, amikor csak kizárólag a fizikai akadálymentesítésről rendelkezik a törvény. Úgy vélem, a törvényjavaslat elfogadása valamennyiünknek érdeke, mint ahogy az is, hogy az abban foglalt határidők, a források rendelkezésre álljanak, és átlátható és ellenőrizhető törvényt alkossunk.

Köszönöm a figyelmüket.
 
 
 

2010. április 7., szerda

A bűvös 13-as szám

Sziasztok!
Ez úton szeretném közölni, hogy ebben az évben a REHA HUNGARY és a központi Esélyegyenlőségi nap elmarad. Tehát ne készüljetek a Syma csarnokba. Nagyon sajnálom, hogy ezt a hírt kell közölni. Területi esélyegyenlőségi napokra ír ki a MEOSZ pályázatot. Ha tudok részleteket, felteszem.
Üdv Vilma

***
 
Kedves Vilma!
Tudom, hogy Te hírt közöltél velünk, nem Neked szól levelem. Nem is értem mért pont személyed kell, hogy ezt közölje? Biztos nem te hoztál ilyen döntést, talán meg sem kérdeztek.
Nagyon szomorúan olvastam, gondolom több lista taggal együtt. Érthetetlen számomra egy olyan rendezvény elmaradása és régiókra bontása, amire emberek 1 egész évet várnak, hogy találkozhassanak egymással és ennek érdekében minden követ megmozgatnak. Pont a lényege a varázsa tűnik el így. Emlékszem volt idő amikor nem a Reha Hungary-val közösen tartottuk az Esély napot és mégis nagy érdeklődés kísérte azt a napot.
Szeretném, ha a többi lista tag is véleményt nyílvánítana, így talán pozitív célt tudunk elérni.
Üdv.
Györgyi

***

Kedves Györgyi!
Maximálisan egyetértek veled. Ez a nap valóban nem csak Esélynap volt, hanem ott találkoztunk a távol élő ismerősökkel, ami a rendezvény elmaradása miatt most nem lehetséges. A listások is ott szoktak találkozni, hiszen egész éven át csak a neten beszélgetünk, nincs jobb, mint élőben, ha röviden is, de folytatni ezt..
 
És kicsit végig gondoltam.. Ha a MEOSZ támogatja a rendezvényeket egyesületenként.Akkor vajon mennyivel költ kevesebbet, mintha tart egy nagy rendezvényt? Mert ugye akár az összes egyesület is rámozdulhat..
 

Arról nem beszélve, hogy nem "egy rendezvény" marad el, hanem az "egyetlen", amire országos szinten bárki elmehet..
Zsu

***

Drága Zsu, és Mindnyájan!
Nagyon megdöbbentett a hír, hogy idén elmarad az "egyetlen" rendezvény!
 
Nagyon pontosan fogalmaztad meg a baj lényegét!
Attól félek, hogy ez megint AZ ERŐINK szétforgácsolódását jelenti!
 
Valóban az ismerősök, és a jó barátok biztos, évente egyszeri találkozását jelentette - számomra is -,
ez a lehetőség, amitől most megfosztanak bennünket!
 
Ugyanakkor egy kicsit annak a megmutatását is, hogy vagyunk, hogy élünk, hogy dolgozunk! 
A műsorokból erőt meríthettünk, hogy van fejlődési lehetőség!
Az elhangzott beszédekből a gondjainkról, és azok megoldásáról is lehetett hallani!
A szponzoroknak, a "szolgáltatóknak", "eszközgyártóknak" megjelenési lehetőséget, nekünk pedig tájékozódási pontokat jelentettek a kiállítások, szórólapok, ismertetők, az elérhető újfajta, modern lehetőségek, segédeszközök tekintetében.
 
Talán túl sok volt a mozgi egy helyen, egy időben, és ez rontotta a "városképet"?! 
 
A 70-es években azért Nyírbátorban épült meg a legkorszerűbb,legmodernebb bentlakásos iskola az értelmileg sérült gyermekek számára Szabolcs-Szatmár megyében, mert Mátészalka város vezetői azt nyilatkozták, hogy "Nem lesz Mátészalkából a hülyék városa!"
Nem voltak képesek felfogni, hogyha iskolát építenek számukra, akkor tanulhatnak, okosodhatnak, tehát valóban nem maradnak "hülyék".
 
Talán még nemzetközi szinten is elismerést vívott, vívhatott ki kis hazánk számára, ha sokan láthatták, hogy hogyan bánik velünk, hogyan segíti a "saját"mozgijait ez a kicsi, anyagilag padlón lévő ország!
 
Azt hiszem, hogy ez már a legnagyobb  ostobaság, sőt, ki merem mondani, hogy a "szégyen" kategóriájába sorolható, hogy most, amikor nemzetközi szintéren is egyre fontosabb lesz, és az EU-ban is egyre jelentősebbé válik ez a terület, akkor igyekeznek a legjobban eldugni bennünket!
 
Bocsánat, ha kissé keményebben fogalmaztam, igazán nem akartam megbántani senkit!
 
Vilma, Kedves!
Köszönjük, hogy tájékoztattál bennünket, és nem csak egy újsághírből tudtuk meg!
 
Talán összefogással még tehetünk valamit!?
Ha nem idén, akkor talán jövőre...!
 
Üdvözlök mindenkit nagyon sok szeretettel:
Ildikó.

***

Kedves Györgyi és a Listások!
Én a Reha elmaradásáról az egyik kiállítótól értesültem, majd a hírt Dr. Hegedüs Lajos elnökünk is megerősítette, és tájékjoztatott, hogy az országos Esélyegyenlőségi nap megrendezéséről az elnökség fog dönteni. Mint már köztudott, úgy döntöttek, hogy regionális rendezvények legyenek.
 
Elnökségi üléseken régebben is elhangzott, hogy a legtöbb európai országban regionálisan rendezik ezt a "NAP-ot"  - biztos meg van annak az előnye is. Mi valóban azért tartottunk országost, mert többezer ember jött össze évente egyszer.

Én is sajnálom, mert 2001 óta én szerveztem, tudtommal a többség megelégedésével. 2 évben, amikor a Petőfi Csarnokban tartottuk - akkor már a REHA-val közösen - akkor voltak problémák ( pl. székhiány ) , de nagyrészt megoldottuk. Az ez évi már 15 alkalom lett volna. Sajnálom!

Remélem a regionális rendezvényeket is sikeresen megtartják a pályázók. Amelyikről én értesülök- közzéteszem, és remélem, a MEOSZ honlapra is felkerülnek!