Egyenlő esélyt az emberi jogok gyakorlásához
A fogyatékos embereket teljes jogú állampolgárként ugyanazok a jogok illetik meg, mint a társadalom bármely más tagját, joguk van a méltósághoz, az egyenlő bánásmódhoz, az önálló élethez és a teljes körű társadalmi részvételhez. Az EU hosszú távú stratégiája, melynek fő célja lehetővé tenni a fogyatékosok számára, hogy élhessenek e jogaikkal, az aktív társadalmi befogadást hivatott megvalósítani. A 2004 és 2010 közötti időszakra szóló európai fogyatékosügyi stratégia központi eleme a fogyatékosügyi cselekvési terv. Az Európai Bizottság 2010-ig komoly eredményeket kíván elérni az elhelyezkedési kilátások, az akadálymentesség és az önálló életvitel tekintetében. Az Európai Unió szemlélete szerint nem hozhatók fogyatékosügyi döntések az érintettek véleményének kikérése nélkül, ezért a Bizottság fogyatékos embereket is bevon ebbe a folyamatba.
Az EU az emberi jogok szempontjából közelít a fogyatékosügyi kérdésekhez; ezzel összhangban az aktív befogadást és a fogyatékosok teljes körű társadalmi részvételét támogatja. A fogyatékossággal kapcsolatos kihívások megoldása jogi kérdés, nem az egyes tagállamok belátása szerint kezelendő probléma. Ez a szellemisége a fogyatékos személyek jogairól szóló ENSZ-egyezménynek is, melynek aláírói között van az Európai Közösség is.
Állást találni és megtartani
A fogyatékosok az EU aktív korú népességének körülbelül egy hatodát teszik ki, ám foglalkoztatási arányuk elmarad az átlagtól. A fogyatékos emberek körében a munkanélküliség majdnem kétszer olyan gyakori jelenség, mint az egészségesek körében. Pedig egy kis segítséggel több millió fogyatékos európai léphetne, illetve térhetne vissza a munkaerőpiacra.
A növekedés és a munkahelyteremtés ösztönzésére életre hívott lisszaboni stratégiával az EU többek között azt szeretné elérni, hogy emelkedjen az európai fogyatékosok alacsony munkavállalási rátája.
A tagállamok saját foglalkoztatási politikájukat az európai foglalkoztatási stratégia iránymutatásai alapján dolgozzák ki. Minden évben jelentésben számolnak be az Európai Bizottságnak a nemzeti foglalkoztatási kezdeményezésekről, ezen belül a fogyatékosok foglalkoztatására vonatkozóakról is.
A szociális biztonsággal és társadalmi befogadással foglalkozó uniós szakpolitika támogatja a tagállamokat abban, hogy a társadalmi befogadás, az egészségügyi ellátás és a szociális szolgáltatások ügyét előmozdító szakpolitikát dolgozzanak ki. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy a fogyatékosok nagyobb eséllyel találjanak munkát, és állásukat meg tudják tartani.
Oktatás mindenkinek
A minőségi oktatáshoz és az élethosszig tartó tanuláshoz való egyenlő hozzáférés lehetővé teszi a fogyatékos emberek számára, hogy a társadalomban aktív szerepet vállalhassanak, és hogy életminőségük javuljon.
Az Európai Bizottság támogatja a fogyatékos gyermekeknek a közoktatási rendszer keretében való oktatását. Az intézmény több kezdeményezést is útjára indított a fogyatékosok oktatásának elősegítésére. Ezek között említhetjük a sajátos nevelési igényű tanulók oktatásának fejlesztését szolgáló európai ügynökség létrehozását, valamint a fogyatékosság és az élethosszig tartó tanulás kérdésével foglalkozó munkacsoport megalakulását. Különböző uniós programok támogatják azt a törekvést, hogy a fogyatékosok oktatása és szakképzése a közoktatási rendszer keretében történjen. Ezek közé tartozik az élethosszig tartó tanulás programja.
Önálló életvitel
Az EU azt szeretné megvalósítani, hogy a fogyatékosság ne akadályozza az embereket abban, hogy mindennapjaikban egészséges embertársaikhoz hasonlóan egyéni döntéseket hozhassanak, és maguk irányítsák életüket. A gondozási és személyi segítő szolgáltatásokat jobban hozzá kell igazítani a fogyatékosok sajátos igényeihez. Az Európai Bizottság megerősített szociális és integrációs előírások révén megfizethető, hozzáférhető és színvonalas szociális szolgáltatásokat szorgalmaz.
Az EU támogatja azt a törekvést, hogy a fogyatékos emberek ne kényszerüljenek intézeti életre. Az Európai Bizottság ennek jegyében kutatásokat finanszíroz azoknak a szolgáltatásoknak a feltérképezésére, melyekre a fogyatékosoknak szükségük van ahhoz, hogy a közösségi élethez kellő biztonságot, szabadságot és függetlenséget élvezhessenek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése